Droga w Sokołowsku będzie z kruszyw wydobywanych w regionie.
Droga powiatowa nr 3364 D w Sokołowsku – czyli prowadząca przez kurort ul. Główna – została w ostatnich latach tak zniszczona przez ulewne deszcze, że zakwalifikowano ją w końcu jako tzw. szkodę powodziową. To umożliwiło zarządcy drogi, Starostwu Powiatowemu w Wałbrzychu, starania o dofinansowanie na jej gruntowną naprawę. – Remont był niezbędny ze względu na bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Tym bardziej, że chodzi o mieszkańców i turystów. Jego koszt został oszacowany na ponad 1 mln 100 tys zł. Udało nam się pozyskać ponad 900 tys zł dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego.
Same korzyści
Prace na mającym prawie półtora kilometra odcinku trwają od kilku tygodni. Ich wykonawcą jest firma Budimex, która postanowiła wykorzystać do nowej nawierzchni występujące w regionie kruszywa, wydobywane przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy: melafir ze złoża w Rybnicy Leśnej i gabro ze złoża w Słupcu. – Budimex poprosił nas o opinię, czy akceptujemy wybór tych materiałów. – Byliśmy jak najbardziej za. Po pierwsze dlatego, że już kilka dróg w regionie wykonaliśmy wcześniej z tych kruszyw i uważamy, że są naprawdę wysokiej jakości. Po drugie, po co wozić materiały nie wiadomo skąd, skoro mamy nasze, dobre. Po trzecie, takie działania wspierają lokalną gospodarkę i mieszkańców, także widzimy w tym rozwiązaniu same korzyści – mówi wicestarosta Kwiatkowski.
Nowa nawierzchnia została już położona. Pozostałe prace potrwają jeszcze kilkanaście dni.
Obecny remont prowadzony jest na odcinku drogi znajdującym się w samym Sokołowsku. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zapowiada, że w przyszłym roku wyremontuje jeszcze 700 – metrowy odcinek drogi wyjazdowej z Sokołowska.
Lokalnie i ekologicznie
Co ciekawe – melafir z Rybnicy Leśnej i gabro ze Słupca są wykorzystywane w Polsce najczęściej do budowy ważnych dróg: autostrad i tras ekspresowych. – Ze względu na swoje właściwości poprawiają bowiem jakość dróg i zwiększają bezpieczeństwo: melafir jest odporny na ścieranie, a gabro rozjaśnia nawierzchnię, co zapewnia lepszą widoczność – mówi Grzegorz Korzanowski, dyrektor ds. produkcji mas bitumicznych w Śląskich Kruszywach Naturalnych, które zajmują się sprzedażą kruszyw wydobywanych przez KSS Bartnica. Nowa droga w Sokołowsku będzie więc z „wysokiej półki”. Trafiło na nią ponad 2 tys ton mieszanek mineralno – asfaltowych z melafiru i gabro, które wyprodukowano także lokalnie, bo w Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie. Jest tu też aspekt ekologiczny: do wybudowania dolnej warstwy drogi wykorzystane zostały m.in. wartościowe surowce, pochodzące z recyklingu wcześniejszego asfaltu. Śląskie Kruszywa Naturalne, pod nadzorem specjalistów z laboratorium drogowego, zajmują się bowiem przyjaznym dla środowiska, wtórnym wykorzystaniem dobrej jakości surowców, odzyskiwanych z używanych nawierzchni asfaltowych.