Kombii, Varius Manx, Jamal – to tylko niektóre z gwiazd, które wystąpiły podczas Dni i Nocy Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śl. KSS Bartnica wsparła organizację festiwalu.
Dni i Noce Krzywej Wieży to jedno z największych wydarzeń rozrywkowych dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich i całej okolicy. W tym roku nie zawiodła ani publiczność, ani gwiazdy. Przez dwa, festiwalowe dni, w Ząbkowicach Śl. odbyło się szereg imprez dla mieszkańców, a wieczorami – u stóp ruin ząbkowickiego zamku – trwała wspaniała zabawa! Tysiące ludzi obejrzało koncerty gwiazd. Wystąpili m.in. Banda i Wanda, Kombii, Varius Manx, Jamal, Kalwi &Remi.
Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy były jednym ze sponsorów tego wydarzenia.
Naprawdę jest krzywa
Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa – Krzywa Wieża naprawdę w Ząbkowicach Śląskich jest i odstaje od pionu ponad 2 metry! Nie trzeba więc jechać do Pizy we włoskiej Toskanii, gdzie znajduje się najsłynniejsza na świecie krzywa wieża, by obejrzeć taki cud architektury. Wystarczy przyjechać na Dolny Śląsk! Krzywa Wieża jest najważniejszym zabytkiem i największą atrakcją turystyczną Ząbkowic Śląskich. Jak czytamy na stronie krzywawieza.eu : “Do dziś nie można dokładnie stwierdzić, kiedy powstała ta budowla, ani w jakim celu ją wzniesiono. Jedna z wersji głosi, że jest ona pozostałością dawnego zamku, który istniał tu jeszcze przed lokacją miasta. Inna koncepcja zakłada, że usytuowana w najniższym punkcie starego miasta wieża służyła jako brama miejska. Trzecia wreszcie wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Taką rolę pełniła od XV wieku aż do czasów II wojny światowej. A dlaczego jest krzywa? Też nie wiadomo. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na tym terenie w 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Istnieje także legenda tłumacząca pochyłość wieży. Opowiada o wydarzeniach z 1858 roku, kiedy to po wielkim pożarze miasta wykonano ekspertyzę fundamentów. Wyniki badań zadziwiły ekspertów. Na ich podstawie stwierdzono bowiem, że wieża od początku mogła zostać zbudowana pochylona. Ot, taka fantazja budowniczych, którzy chcieli, by Ząbkowice posiadały wyjątkową i niepowtarzalną budowlę(…). Odchylenie wieży od pionu wynosi obecnie 2,12 m. Dziś Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego”.
Frankenstein nie taki groźny
Co ciekawe – Ząbkowice Śląskie są nie tylko miastem Krzywej Wieży, ale i… Frankensteina. Taką bowiem nazwę nosiło miasto od momentu założenia w II połowie XIII w., aż do 1945 r. Nazwę tę najprawdopodopodobniej „przywieźli” ze sobą pierwsi osadnicy – założyciele miasta, pochodzący z Frankonii, historycznej krainy Niemiec nad środkowym Renem. Czy mieli powody, aby nazwać miasto imieniem słynnego potwora? Tego też do dziś nie wyjaśniono… Ale nie ulega wątpliwości, że Ząbkowice Śląskie są ciekawym i pełnym tajemnic miastem, które warto obejrzeć podczas wakacyjnych wypraw po Dolnym Śląsku!