Turyści zmierzający przez Rybnicę Leśną do Andrzejówki mają nową atrakcję – tablice, dzięki którym można poznać wiele ciekawostek okolicy.
Jaką rozpiętość skrzydeł ma występujący w okolicy puchacz? Jaką sensację kryje tajemniczy gniewosz plamisty? Po co przyjeżdżała tu kiedyś telewizja z dawnego NRD? Dlaczego jedna z tutejszych skał ma bezcenne znaczenie, choć wygląda dość niepozornie? I dlaczego jedna z zalesionych gór nie jest „prawdziwa”? Odpowiedzi na te pytania, oraz szereg innych, można już znaleźć przy drodze prowadzącej przez Rybnicę Leśną do zabytkowego schroniska Andrzejówka.
Tablice opatrzono też interesującymi zdjęciami. Turyści i mieszkańcy, poruszający się tym szlakiem, mogą dzięki planszom poznać tajniki dotyczące tutejszej przyrody, historii, krajobrazu czy mającego w okolicy ponad stuletnią tradycję wydobycia melafiru.
Tablice zostały podarowane miejscowości przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy znajdująca się w Rybnicy Leśnej Kopalnia Melafiru.
– Symboliczne przekazanie tablic zbiegło się z nadchodzącym okresem wakacyjnym. To czas, kiedy w Rybnicy Leśnej pojawia się wielu turystów. Liczymy, że i dla nich, i dla mieszkańców, plansze będą ciekawą atrakcją. Tym bardziej, że nie są usytuowane w przypadkowych miejscach. Zostały zamontowane tak, aby znajdujące się na nich informacje i zdjęcia były zgodne z tym, co w danym miejscu widzimy. A ponieważ widok naszej kopalni też stanowi dla odwiedzających tę okolicę atrakcję turystyczną, jedna z tablic jest poświęcona wydobyciu melafiru – mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.
W uroczystości symbolicznego przekazania plansz uczestniczyła m.in. Urszula Sawińska, sołtys Rybnicy Leśnej. – Mieszkam tu od 28 lat i w naszej miejscowości nie było do tej pory takiej atrakcji. Myślę, że tablice staną się jedną z wizytówek Rybnicy Leśnej. I że dzięki nim turyści lepiej poznają walory okolicy – mówi pani sołtys.