Te słowa słynny reżyser Krzysztof Kieślowski często kierował do studentów. One też będą przesłaniem tegorocznego Sokołowsko Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski”.
Gdy Krzysztof Kieślowski był dzieckiem, jego rodzina często się przeprowadzała, osiadając w miejscach ze zdrowym klimatem. Ojciec reżysera chorował bowiem na gruźlicę. Jednym z miejsc, w których zamieszkali na dłużej, było Sokołowsko – urokliwe miasteczko w Górach Suchych na Dolnym Śląsku. W Sokołowsku do dziś stoi dom, przy ul. Głównej, w którym mały Krzysztof spędził dzieciństwo. Tu też – od 6 lat – Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” organizuje festiwal filmowy poświęcony wybitnemu reżyserowi. W tym roku będzie szczególny: mija bowiem 75 lat od narodzin Kieślowskiego i 20 lat od Jego śmierci. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani Maria Kieślowska, żona reżysera.
Transmisja do stolicy
„Hommage à Kieślowski” odbędzie się w dniach 9 – 11 września. – Będzie miał nową formułę artystyczną i organizacyjną – zapowiada dyrektor artystyczna Dorota Paciarelli. Zaprezentowanych zostanie 19 filmów dokumentalnych i fabularnych z Chile i Europy (także z Polski). Będą to filmy o czasach, w których żyjemy. Jak podkreślają organizatorzy, szczególnie istotny będzie dialog z kinem europejskim, w duchu poszanowania kulturowej różnorodności i ideałów europejskich, czyli wolności, braterstwa i równości.
Odbędzie się także seria paneli dyskusyjnych pod hasłem „Patrz uważnie”, a gościem specjalnym będzie Krzysztof Piesiewicz, współautor scenariuszy 17 filmów Kieślowskiego, m.in. „Dekalogu”.
Po raz pierwszy wybrane filmy festiwalu zobaczy publiczność w Warszawie. Dzięki współpracy “In Situ” z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz dzięki technologii streamingu, w salach NInA przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie fani kina będą mogli obejrzeć nie tylko filmy, ale też odbywające się w Sokołowsku debaty z udziałem festiwalowych gości.
Doborowe wsparcie
Festiwal to duże przedsięwzięcie – i artystyczne, i organizacyjne. Fundację „In Situ” wspierają w nim m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, K. Kieślowski Forum e.V. BERLIN czy Outdoor Cinema. Festiwal ma też wsparcie w regionie – pomaga Gmina Mieroszów, a Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy podarowały, poza pomocą finansową, aż 100 ton kruszywa, którym pracownicy kopalni wyrównają festiwalowy teren w Sokołowsku.
– Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom! Bez nich nie zdziałalibyśmy tak wiele – mówią organizatorzy. Strona festiwalu: hommageakieslowski.pl
Na zdjęciach kadr z filmu “Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego oraz dom Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku (fot: dolny-slask.org.pl)