Na pielgrzymów, którzy wzięli udział w 33. Pielgrzymce Szlakiem Cysterskim na Kalwarię w Męcince, czekał wyremontowany szlak. 500 ton bazaltu podarowała spółka KSS Bartnica, nowy właściciel Kopalni Bazaltu w Męcince.
Ta ważna w regionie pielgrzymka wyruszyła 13 września. Pielgrzymi weszli na znajdującą się w Męcince górę Górzec, zwaną Kalwarią. – Górzec jest ważnym elementem Szlaku Cysterskiego na Dolnym Śląsku. To cenne kulturowo miejsce: wokół rozsiane są kapliczki z 1740 r., które Rada Europy też wpisała do dziedzictwa Cystersów – mówi ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii w Męcince i diecezjalny koordynator ds. Szlaku Cysterskiego.
Pielgrzymka odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Miała przypominać, jak duży wpływ na rozwój naszych ziem mieli Cystersi.
Pielgrzymi weszli na Górzec w intencji rodzin. Mieli do pokonania 2 km szlaku, zwanego Drogą Kalwaryjską. I czekała na nich miła niespodzianka: szlak został wyremontowany. 500 ton bazaltu do jego naprawy podarowała spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, nowy właściciel Kopalni Bazaltu w Męcince. A remont wzięła na siebie gmina.
– O kruszywo poprosiły nas władze gminy Męcinka. Postanowiliśmy pomóc, bo to miejsce jest ważne i dla społeczności lokalnej, i dla turystów oraz pielgrzymów z całego kraju, którzy odwiedzają Górzec przez cały rok. Tak ważne dziedzictwo kulturowe na terenie gminy, w której od niedawna działamy, to powód do dumy. Dlatego chcemy, wspólnie z władzami i mieszkańcami, dbać o nie – mówi Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy.
Szlak wymagał remontu. Ten wysypany kruszywem dukt, biegnący między polami i lasem, jest bowiem nie tylko przemierzany przez pielgrzymów i turystów, ale służy też jako lokalna droga transportu rolnego. – Kalwaria w Męcince to dziedzictwo kulturowe, a tutejsze zasoby skalne to dziedzictwo przyrodnicze. Bardzo się cieszę, że dzięki życzliwości nowego właściciela kopalni w Męcince udało się je połączyć: i dla dobra mieszkańców i na rzecz rozwoju turystyki naszej gminy, w szczególności turystyki sakralnej – powiedział Mirosław Brzozowski, wójt gminy Męcinka.
Tegoroczna pielgrzymka miała też szlachetne cele: zebrane datki – 12 tys 980 zł i 13 gr – zostały przekazane na rzecz pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, za pośrednictwem Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” we Wrocławiu.