Dzieci z Podgórza uczą się profesjonalnej gry w siatkówkę. Ruszyła drużyna “Podgórze Gra Fair Play”!
– Gdy dorosnę, chciałbym zostać takim prawdziwym siatkarzem – marzy Kacper Pawlik. Jego kolega z drużyny działającej w ramach projektu “Podgórze gra fair play”, Adrian Czyżewski, ma jeszcze inny pomysł na życie. – Siatkówka jest super i chciałbym zawsze w nią grać, ale zawodowo zostanę raczej projektantem gier komputerowych – zdradza swoje „dorosłe” plany chłopiec. Z kolei Emilka Bochenek uwielbia każdy sport. – Ale siatkówka podoba mi się szczególnie – mówi dziewczynka. Ta dyscyplina oczarowała też Damiana Hamerka, który tak polubił treningi, że nawet okropna pogoda nie jest w stanie zatrzymać go w domu.
Mali wojownicy
Drużyna „Podgórze gra fair play” ruszyła w październiku i liczy trzynaścioro małych, ale dzielnych zawodników. – Zaprosiłem do drużyny te dzieci, które nie tylko wykazują talent do siatkówki, ale przede wszystkim chcą trenować i potrafiły dzięki temu np. poprawić swoje zachowanie – mówi Piotr Wierzbicki, znany wałbrzyski siatkarz, trener i nauczyciel w-f w Szkole Podstawowej nr 5. – W tych dzieciach po prostu jest pasja. A że będziemy startować w różnych zawodach, to dzieci mają jeszcze lepszą motywację – dodaje Wierzbicki.
Pomysłodawcą niecodziennej drużyny są Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy. – Kopalnia realizuje szereg przedsięwzięć, mających na celu poprawę jakości życia i bezpieczeństwa dorosłych oraz dzieci. A przecież sport niesie dla dzieci same korzyści: poprawia ich sprawność, zdrowie, rozwija pasję. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację takich zajęć – mówi Marcin Andrzejewski z KSS Bartnica.
Dobra współpraca
By projekt miał jak największy sens, kopalnia podjęła współpracę z miastem Wałbrzych. Prezydent Roman Szełemej zgodził się udostępnić nieodpłatnie salę gimnastyczną w SP nr 5, natomiast KSS Bartnica sfinansowała zakup strojów dla dzieci, butów sportowych i pracę trenera.
W tej współpracy jest jeszcze inny, ważny element: miasto Wałbrzych zapewnia uzdolnionym sportowo dzieciom udział w bezpłatnych zajęciach siatkówki, w ramach tzw. Szkolnych Ośrodków Sportowych. Ale do SOS-ów mogą należeć dzieci dopiero od czwartych klas szkół podstawowych. Projekt „Podgórze gra fair play” został więc przeznaczony dla dzieci młodszych, aby najlepsze z nich mogły automatycznie przechodzić potem do SOS-ów i nadal rozwijać swoje sportowe pasje.