W Sokołowsku rozpoczął się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. W otwarciu wziął udział m.in. Jerzy Stuhr.
To w urokliwym Sokołowsku – uzdrowiskowej wsi w Górach Suchych – spędził dzieciństwo Krzysztof Kieślowski. Rodzina przyszłego reżysera osiadła tu ze względu na ojca Krzysztofa, który zmagał się z chorobą płuc. Kamienica, w której Kieślowscy mieszkali w latach 1951 – 1960, znajduje się naprzeciw kinoteatru Zdrowie, w którym dorastający Krzysztof po raz pierwszy zetknął się ze sztuką filmową. Dlatego Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ nie przez przypadek właśnie w Sokołowsku organizuje festiwal filmowy, poświęcony twórczości wybitnego reżysera. Widzowie mogą nie tylko oglądać filmy Kieślowskiego, ale też uczestniczyć w spotkaniach z jego współpracownikami, ciekawych konferencjach, wystawach, prelekcjach. Patronat honorowy nad festiwalem piastuje od początku pani Maria Kieślowska, wdowa po zmarłym w 1996 r. twórcy.
Tegoroczna, jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Hommage à Kieślowski jest tym bardziej wyjątkowa, że dzień jej otwarcia zbiegł się z 80. rocznicą urodzin autora kultowego cyklu filmów „Dekalog” czy tryptyku „Trzy kolory”, a bieżący rok to zarówno 25. rocznica śmierci reżysera, jak i 30. rocznica powstania „Podwójnego życia Weroniki”.
W większości tych filmów występował Jerzy Stuhr, którego spotkanie z publicznością otworzyło tegoroczny festiwal.
– Moje pierwsze spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim odbyło się w czasach, gdy on był jeszcze dokumentalistą. To musiał być 1975 rok, bo pamiętam, że rodził się wtedy mój syn Maciek – wspominał prof. Jerzy Stuhr. – Bardzo wiele Kieślowskiemu zawdzięczam. Nauczył mnie nie tylko sztuki improwizacji, ale i tego, że w swoich rolach zawsze staram się być blisko człowieka – przyznał.
Uroczysty, festiwalowy dzień zakończył się recitalem Zbigniewa Zamachowskiego, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
Związane z tegoroczną edycją, festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w każdy weekend wakacji – nie tylko w Sokołowsku. Projekcje plenerowe oglądać będzie można też w Wałbrzychu. Również tam, pod koniec sierpnia, obędzie się spotkanie z Grażyną Szapołowską.
– Serdecznie zapraszamy na wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Hommage à Kieślowski. Program jest ciekawy, na pewno każdy wielbiciel kina znajdzie coś dla siebie – mówi Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji In Situ.
Szczegóły znajdziecie na stronie www.hommageakieslowski.pl lub na profilu festiwalu na Facebooku.
Ten wyjątkowy festiwal nie mógłby się odbyć, gdyby nie opieka i wsparcie mecenasów, partnerów i sponsorów. Głównym mecenasem 10. Międzynarodowego Festiwalu Hommage à Kieślowski jest Fundacja Sentio, w gronie partnerów znaleźli się m.in. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Szkoła Filmowa w Łodzi, Legalna Kultura, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dolnośląskie urzędy: Wojewódzki i Marszałkowski, miasta Łódź i Wałbrzych. Festiwal od lat wspierają Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica).