Drewniany kościółek w Rybnicy Leśnej ma kilkaset lat. To nie przeszkodziło, by wkroczyła tu nowoczesność. Zabytek ma ogrzewanie ławkowe.
Historycy nie mają pewności, czy kościółek pochodzi z 1557 czy z 1608 r. Ale są pewni, że to wyjątkowo cenny zabytek Sudetów. Zbudowany z drewna, z dachem krytym gontem. Wewnątrz można podziwiać malowane na drewnie polichromie, rzeźbioną ambonę, piękną chrzcielnicę czy cenną płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy w ołtarzu. Dumni z zabytku są również mieszkańcy Rybnicy. Jedno, co od lat było prawdziwym problemem, to… przejmujące zimno w świątyni.
– Bywało po prostu tragicznie zimno. Marzli parafianie, marzli turyści, marzli nowożeńcy, którzy wyjątkowo upodobali sobie ten kościółek do zawierania ślubów – mówi ksiądz Piotr Kopera, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu, której rybnicka świątynia jest kościołem filialnym.
Kapryśna, górska aura powodowała, że nawet w ciepłe pory roku w kościółku telepało z zimna. – Założenie ogrzewania było po prostu niezbędne – mówi ks. Kopera. – Jednak ogrzanie drewnianego zabytku nie jest proste. Instalacja musiała być wyjątkowo bezpieczna. Jedynym rozwiązaniem okazało się elektryczne ogrzewanie ławkowe. Na takie zgodził się konserwator zabytków. Każdy jeden przewód musiał być przez niego zatwierdzony – tłumaczy proboszcz.
Koszt ogrzewania wyliczono na ponad 20 tys zł. Zbiórkę pieniędzy aktywnie prowadzili sami parafianie. Jednak funduszy wciąż brakowało. – Postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do kopalni melafiru w Rybnicy. I wsparli nas, przekazując ponad 4 tys zł. Dzięki temu mogliśmy zakończyć montaż ogrzewania w środkowych ławkach. Serdecznie dziękujemy! – mówi proboszcz.
Spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, do której należy kopalnia w Rybnicy, postanowiła pójść z pomocą dalej i na własny koszt wyasfaltowała drogę, prowadzącą od kościoła w głąb wsi. – Dofinansowanie ogrzewania w tym urokliwym zabytku oraz zrobienie drogi, aby łatwiej było do niego dojść, uznaliśmy za bardzo potrzebne mieszkańcom. Sam wiem, jak w Rybnicy potrafi być zimno, nawet jeszcze w maju – uśmiecha się Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.
Zabytkowy kościół w Rybnicy jest otwierany w niedziele, na czas Mszy Św. Jednak można go zwiedzać także w inne dni, po uprzednim kontakcie z wałbrzyską parafią pw. św. Franciszka z Asyżu, tel. 74 842 43 00.